DR. IMRICH ŠUBA NOVI PREDSJEDNIK CIC FORUMA

Lovački Savez HB Pod predsjedanjem dr. Imricha Šube, CIC Koordinacijski Forum za srednju i jugoistočnu Europu održao je svoj izborni i radni sastanak 8. i 9. studenoga u Budimpešti. Sastanku su nazočila izaslanstva lovačkih saveza Mađarske, Slovenije, Slovačke, Rusije, Rumunjske, Bosne i Hercegovine, Albanije i Bugarske.

Po dogovoru i uz suglasnost Lovačkog saveza Republike Srpske i Saveza lovačkih organizaciju u BiH, Bosnu i Hercegovinu na ovom je sastanku predstavljao Lovački savez Herceg Bosne, u čijem su izaslanstvu bili predsjednik Saveza Slavko Marin, te Vlado Soldo i Ivica Lučić.

Na početku zasjedanja odana je počast Antonu Toniju Vrščaju, preminulom predsjedniku CIC Koordinacijskog Foruma, a onda se prešlo na izbor novoga čelnog čovjeka ovoga tijela. Jednoglasnom odlukom, za novog predsjednika CIC Koordinacijskog Foruma za srednju i jugoistočnu Europu u idućem jednogodišnjem mandatu izabran je Slovak dr. Imrich Šuba, dugogodišnji dopredsjednik Foruma, a za dopredsjednika Vasil Vasilev, predsjednik Lovačkog saveza Bugarske.

U radnom dijelu sastanka prva je tema bila afrička svinjska groznica, o kojoj su vrlo kvalitetne prezentacije iznijeli dr. Imrich Šuba i Tamas Marghescu. Uslijedila je opširna, stručna i zanimljiva rasprava o ovoj opasnoj i na našim prostorima malo poznatoj bolesti divljih i domaćih svinja.

Prvi dan zasjedanja završio je izvješćem Arpada Sarkanyja, dopredsjednika CIC-a, o statusu smeđeg medvjeda u Rumunjskoj, odnosno o problemima oko gospodarenja i zabrane lova medvjeda u toj zemlji. Gotovo je nevjerojatan podatak da se brojno stanje medvjeda u Rumunjskoj procjenjuje na oko 7000 jedinki, a da je lov medvjeda potpuno zabranjen.

Svečanu večeru za sve sudionike Foruma priredio je počasni predsjednik CIC-a Bernard Loze, koji se osim kao dobar domaćin predstavio i kao izvrstan glazbenik na gitari.

Drugi dan zasjedanja započeo je temom: Status čaglja u zemljama članicama Foruma, odnosno zemljama srednje i jugoistočne Europe, o čemu su referirale sve zemlje sudionice Foruma.

Jako zapažen referat o stanju čaglja u Bosni i Hercegovini podnio je mr. sc. Vlado Soldo, predsjednik Stručnog vijeća za lovstvo Lovačkog saveza Herceg Bosne. Predstavio je sistematiku, opis i rasprostranjenost čaglja kao vrste, zatim pojavu čaglja te njegov zakonski i gospodarski status u BiH.

Bilo je zanimljivo čuti informacije o stanju i populacijama čaglja u pojedinim zemljama, kao i o problemima s kojima se te zemlje susreću u gospodarenju ovom vrstom.

Nakon čaglja razmatrana je još jedna tema vezana za UNESCO-ovu kulturnu baštinu koja se odnosi na lovstvo i načine pristupanja UNESCO-ovoj kulturnoj baštini.

Ovo vrlo sadržajno i uspješno dvodnevno zasjedanje CIC Koordinacijskog Foruma za srednju i jugoistočnu Europu završilo je zajedničkim ručkom, gdje je predsjednik Saveza Slavko Marin iskoristio prigodu te čelnicima CIC-a i CIC Koordinacijskog Foruma uručio Povelje dodijeljene ovim institucijama u povodu 25. obljetnice utemeljenja Lovačkog saveza Herceg Bosne.

DR. IMRICH ŠUBA NOVI PREDSJEDNIK CIC FORUMA